29 November 2010

GB Trials & BIRC

Ed Griesdale recently came up with some excellent results when he competed in the GB Trials (4th) followed by British Indoor Rowing Champs (6th).

BIRC Result

GB Trials Result

23 November 2010

Tim Hooper Trophy Presentation

Joyce Hooper has finally caught up with the fastest crew from the Northwich Autumn Head Race!  The event was held on the River Weaver over the the 2350m course on 14th Nov. The winning 4x- crew completed the race in 08:01.33 taking the prize for the fastest boat.  Joyce took the Tim Hooper trophy to the Grange School for the presentation to the  Grange School / Northwich  RC crew

Back (Left to Right) Rupert Wiltshire, Rob Sherry, Tom Ford and Ed Grisedale   
Front Joyce Hooper

19 November 2010

Northwich Autumn Head Report (14-Nov-10)

Crews Racing Under Hartford Bridge
We were concerned during the week what the weather conditions were going to be but in the end although cold it stayed dry and the water conditions were perfect for a good days racing.  A total of 267 Boats in total raced over 2350 meters in three divisions.  Time was tight at the end of the day with the third division just finishing racing in the fading light.  At 11 O'Clock we had a 2 Minute silence to respect the Remembarance Day.

This event was an excellent fund raiser for the club which would not have been possible to run without all the kind people who volunteered to help, THANKS to everyone involved in running the event.

The Tim Hooper Trophy   awarded for the fastest boat of the day.   
J18A.4x-     Grange/Northwich     (action shot attached)

The Sue Benyon Trophy   awarded for the fastest women of the day.
WJ16A.4x-   Kings School Chester

The Tim Hooper Trophy Winners

Northwich   Rowing Club had 5 wins   plus  2 composite wins with Grange School

MasC/D/E/4+ Hcap
John Dutton, Simon Bannister, Tom Kilkenny, Steve Wignall,  Cox James Morrison

Cox  -  Jonty  Moore, Clare Briegal, Carolyn MacRitchie, Elaine Young, Carol Riddell

Andy Malins  &  Simon Crouchley

Becky Jones, Chloe Weston, Anna Cosgrove, Lizzie Bennett

Liam Adamson, Ryan Gamble, Joe Ronald, Nathan Jump,  Coxed by Craig Milne

Tom Ford   Grange School    &     Ed Grisedale  Northwich RC.
Tom & Ed won their category and the 2nd Division and were 2nd fastest Boat of the day.

Ed Grisedale  (NRC), Tom Ford, Rob Sherry & Rupert Wiltshire (Grange)
This Quad won their category and the 3rd Division and won the Tim Hooper Trophy for the Fastest Boat of the day.

Ed Grisedale raced in Sir John Deans College colours , he won his category and was 2nd in division 1

Denise Griesdale